Ronnie James DioRonnie James Dio. 

Kiedy kilka lat temu, zupełnie przypadkiem trafiłem na cmentarz w Los Angeles nawet nie przypuszczałem, że właśnie tu, parę  dni wcześniej pochowano jednego z moich największych, muzycznych idoli – Ronniego Jamesa Dio.

 

Z tym fenomenalnym wokalistą spotkałem się po raz pierwszy w początku lat 80-tych, kiedy dotarły do mnie płyty zespołu Rainbow. Muzyka jaką grał ten hard rockowy zespół była niejako kontynuacją logiczną grupy Deep Purple gdyż jej założycielem był nie kto inny tylko sam Richie Blackmoure. Gitarzysta obdarzony wielkim talentem, który dzięki swym charakterystycznym riffom dostał się na karty muzycznej historii.  Ten duet doprowadził do znacznego rozpropagowania mocnego brzmienia w świecie muzyki. Kolejne płyty stawały się perłami swego gatunku.  W 1979 roku Ronnie opuszcza jednak tęczę by swoim głosem ubarwiać płyty zespołu Black Sabbath. Starzy fani tej formacji nie od początku polubili nowego wokalistę BS. Nic dziwnego gdyż kogo jak kogo, ale skutecznie zastąpić charyzmatycznego Ozziego wcale nie było rzeczą łatwą. Z Black Sabath Roni tworzył i komponował przez kilka kolejnych lat, a wydane w tym okresie cztery album z Heaven and Hell  na czele stały się kanonem metalu. W 1982 roku  zespół Black Sabbath rozpadł się po raz kolejny. Od tego momentu Ronnie założył własną formację pod nazwą DIO. W 1984 roku Dio stał się autorem i inicjatorem  akcji Hear 'n Aid . Zgromadził  ponad czterdziestu artystów metalowych  i dzięki nim uzbierano ponad milion dolarów na cele charytatywne.

W 1990 roku Ronnie znów dołączył do muzyków Black Sabath. Ten mariaż przyniósł kolejny sukces w postaci  płyty Dehumanizer.  W późniejszych latach Dio jeszcze parokrotnie współpracował z BS wydając kolejne płyty.

W 2009 roku u Ronniego zdiagnozowano nowotwór żołądka. Mimo intensywnego leczenia choroba doprowadziła jednak do śmierci muzyka. Dio zmarł 16 maja 2010 roku, a pogrzeb odbył się 30 maja tegoż roku na cmentarzu w Los Angeles.  Dziś pozostała po nim tylko muzyka, a właściwie AŻ MUZYKA oraz znak crona, którego był autorem, kojarzonym przez fanów metalu z rogami diabła. 

Więcej o mnie w kolejnym wpisie. A na razie dziękuję za uwagę. 

Marek Niedźwiecki

 

Ronnie James Dio w sieci:

[strona oficjalna] | [facebook]